Praktické sprchové kúty

Sprchovanie je rýchlejšie, hygienickejšie a lacnejšie ako klasické kúpanie vo vani. Výhodou sprchovacieho kútu je, že nie je náročný na priestor a zmestí sa takmer do každej kúpeľne. Aktuálne trendy ponúkajú rôzne možnosti. Môžete staviť na klasiku a vybrať si krásny transparentný sprchový kút bez orámovania, ktorý kraľuje aktuálnym trendom, alebo si vyberiete jedinečný sprchový kút s akoukoľvek potlačou a štýlom. Rozhodovanie je už len na Vás. My sme si pre Vás pripravili pár typov a inšpirácií, ktoré Vám môžu pomôcť vybrať si ten správny do Vašej domácnosti.

Pred budovaním sprchovacieho kútu vždy zamierime k overenej firme na trhu, ktorá ponúka kvalitné výrobky, spoľahlivú montáž a servis.

Tiež je praktické nechať si spracovať grafický návrh kúpeľne v 3D modeli a vybrať s odborníkom v štúdiu potrebnú veľkosť sprchovacieho kúta, typ rámu, systém otvárania dverí, vhodný materiál a rozmer vaničky, typ odtoku.

Kvalita sprchovacieho kúta začína pri dverách

Najslabším článkom sprchovacieho kúta sú dvere, preto sa v kúpeľňovom štúdiu zaujímame hlavne o systém otvárania dverí: z akého sú materiálu, aká je rámová konštrukcia.

Sprchový kút s posuvnými dverami

Najobľúbenejším spôsobom otvárania dverí je posuvný systém. Má jednu veľkú výhodu: šetrí v kúpeľni miesto, čo je vždy plus, najmä v panelákových kúpeľniach. Má ale aj svoje nevýhody: horšie sa čistí, pretože k posuvným drážkam sa tak ľahko nedostaneme. Posuvné dvere sú tiež náchylnejšie na zasekávanie.

Odporúčanie: vyberajme len také posuvné dvere, ktoré majú najkvalitnejšie pojazdy. Kolieska majú byť z kvalitného materiálu, s priemerom 2 cm, s bezúdržbovými ložiskami.

Ďalšou možnosťou je mať sprchový kút so zalamovacími dverami smerom dovnútra sprchového priestoru. Je to praktické, pretože kvapky stekajú do sprchovej vaničky a obvykle je aj väčší vstup (vhodné pre staršie osoby). Nevýhodou je, že potrebujeme väčšiu hĺbku sprchovacieho kúta, a tak na to myslíme dopredu.

Posledným riešením sú otváracie dvere smerom von. V tomto prípade sa uistíme, aká je šírka dverí a či nám nebudú v priestore prekážať (narážať do umývadla, radiátora, práčky).

Sprchové vaničky

Tvar vyberáme podľa dispozície a rozmer sprchy zase obmedzuje priestor. Ak ale máme možnosť, zvoľme veľkosť 100x200 cm. Pri sprchovaní sa budeme cítiť pohodlne, môžeme si dovoliť vybaviť sprchovací kút vnútornými držadlami a sedadlom pre lepšiu bezpečnosť.

Klasické sú hlbšie akrylátové vaničky, ktoré patria k najobľúbenejším. Výhodou niektorých je špeciálny materiál s antibakteriálnou úpravou, ktoré bránia rozmnožovaniu baktérií a kvasiniek.

Veľmi elegantné sú aj plytké hladké vaničky s moderným dizajnom alebo sprchovacie vaničky z liateho mramoru, ktoré sú veľmi odolné, vhodné pre bezbariérový vstup. Sú buď na povrchu hladké, alebo s protišmykovým povrchom, čo je dobré pre seniorov a rodiny s malými deťmi.

Sprchové batérie

Posledným dôležitejším prvkom sú vodovodné batérie. Praktické sú termostatické armatúry, ktoré šetria vodu a energiu, ale hlavne sú oveľa bezpečnejšie (vhodné pre seniorov a rodiny s deťmi).

Do sprchových kútov menších rozmerov volíme tzv. podomietkové batérie, ktoré nevyčnievajú, a my sa im nemusíme vyhýbať. Výber batérií na trhu je pestrý, milovníci sprchovania určite investujú do rôznych masážnych trysiek.