Ako vybrať sprchový kút

Sprchovanie je rýchlejšie, hygienickejšie a lacnejšie ako klasické kúpanie vo vani. Výhodou sprchovacieho kútu je, že nie je náročný na priestor a zmestí sa takmer do každej kúpeľne. Aktuálne trendy ponúkajú rôzne možnosti. Môžete staviť na klasiku a vybrať si krásny transparentný sprchový kút bez orámovania, ktorý kraľuje aktuálnym trendom, alebo si vyberiete jedinečný sprchový kút s akoukoľvek potlačou a štýlom. Rozhodovanie je už len na Vás. My sme si pre Vás pripravili pár typov a inšpirácií, ktoré Vám môžu pomôcť vybrať si ten správny do Vašej domácnosti.

Pred budovaním sprchovacieho kútu vždy zamierime k overenej firme na trhu, ktorá ponúka kvalitné výrobky, spoľahlivú montáž a servis.
Tiež Vám odporúčame nechať si spracovať grafický návrh kúpeľne v 3D modeli a vybrať s odborníkom v štúdiu potrebnú veľkosť sprchovacieho kúta, typ rámu, systém otvárania dverí, vhodný materiál a rozmer vaničky, typ odtoku.

Dvere do sprchovacieho kúta

Najslabším článkom sprchovacieho kúta sú dvere, preto sa v kúpeľňovom štúdiu zaujímame hlavne o systém otvárania dverí: z akého sú materiálu, aká je rámová konštrukcia.

Najobľúbenejším spôsobom otvárania dverí je posuvný systém. Má jednu veľkú výhodu: šetrí v kúpeľni miesto, čo je vždy plus, najmä v panelákových kúpeľniach. Má ale aj svoje nevýhody: horšie sa čistí, pretože k posuvným drážkam sa tak ľahko nedostaneme. Posuvné dvere sú tiež náchylnejšie na zasekávanie. My Vám odporúčame aby ste vyberali len také posuvné dvere, ktoré majú najkvalitnejšie pojazdy. Kolieska majú byť z kvalitného materiálu, s priemerom 2 cm, s bezúdržbovými ložiskami.

Ďalšou možnosťou je mať sprchový kút so zalamovacími dverami smerom dovnútra sprchového priestoru. Je to praktické, pretože kvapky stekajú do sprchovej vaničky a obvykle je aj väčší vstup (vhodné pre staršie osoby). Nevýhodou je, že potrebujeme väčšiu hĺbku sprchovacieho kúta, a tak na to myslíme dopredu.

Posledným riešením sú otváracie dvere smerom von alebo i dnu. V tomto prípade sa uistíme, aká je šírka dverí a či nám nebudú v priestore prekážať (narážať do umývadla, radiátora, práčky).

Walk-in

Jeden z najpraktickejšich prvkov súčasných moderných kúpeľní. Walk-in pretvára vašu kúpeľňu na moderné, štýlové a funkčné miestom pre relax. Máte na výber medzi rámovými či bez rámovými pevnými stenami. 

Sprchový kút Walk-in tvori len pevná stena umiestnená na sprchovej vaničke, pripadne dlažbe v sprche. Takto sa Vám vytvára priestranná sprcha, bez žiadneho obmedzenia dverami. Výber sprchovej vaničky záleží na Vás alebo na tom čo vaša kúpeľňa umožní. Okrem klasických riešení, Vám môžeme pomôcť realizovať aj murovanú vaničku a tak umožniť väčšiu variabilitu rozmerov.

Hlavnou nevýhodou je jednoznačne voda, ktorá sa nemusí udržať v rámci sprchového kúta a takisto horúci vzduch a para, ktorá sa uniká do celej kupeľne. V našich študiách Vám vytvoríme návrhy, kde tieto problémy eliminuje.

Najčastejšie otázky, s ktorými sa pri sprchovým kútoch stretávame sa týkajú problematiky čistenia. Walk-in sprchové kúty sa zvyčajne skladajú len zo skla a stabilizačnej vzpery, čo znamená, že nie sú skoro žiadne problémové oblasti a tak čistenie je jednoznačne jednoduchšie. 

Sprchové vaničky

Tvar vyberáme podľa dispozície a rozmer sprchy zase podľa dostupného priestoru. Ak ale máme možnosť, zvoľme veľkosť 100x200 cm. Pri sprchovaní sa budeme cítiť pohodlne, môžeme si dovoliť vybaviť sprchovací kút vnútornými držadlami a sedadlom pre lepšiu bezpečnosť.

Klasické sú hlbšie akrylátové vaničky, ktoré patria k najobľúbenejším. Výhodou niektorých je špeciálny materiál s antibakteriálnou úpravou, ktoré bránia rozmnožovaniu baktérií a kvasiniek.
Veľmi elegantné sú aj plytké hladké vaničky s moderným dizajnom alebo sprchovacie vaničky z liateho mramoru, ktoré sú veľmi odolné, vhodné pre bezbariérový vstup. Sú buď na povrchu hladké, alebo s protišmykovým povrchom, čo je dobré pre seniorov a rodiny s malými deťmi.
Tiež v našej ponuke nájdete aj podlahové žľaby, ktoré neodpútavajú pozornosť od obkladu a dlažby kúpeľne. Žľaby sú takisto veľmi vhodné do sprchových kútov s atypickými rozmermi do ktorých sa vanička nie vždy hodí. 

Sprchové batérie

Posledným dôležitejším prvkom sú vodovodné batérie. Praktické sú termostatické armatúry, ktoré šetria vodu a energiu, ale hlavne sú oveľa bezpečnejšie (vhodné pre seniorov a rodiny s deťmi).Do sprchových kútov menších rozmerov volíme tzv. podomietkové batérie, ktoré nevyčnievajú, a my sa im nemusíme vyhýbať. Výber batérií na trhu je pestrý, milovníci sprchovania určite investujú do rôznych masážnych trysiek.

V prípade že plánujete ručnú aj hlavovú sprchu, odporúčame aby ste si vybrali batériu s prepínačom. 

Viac o jednotlivých výrobcoch, s ktorými spolupracujeme nájdete tu: sprchovacie kúty.